Czy muszę sporządzić testament?

·

·

,
prawnik online blog testament
Czy trzeba sporządzić testament, czy też prawo zadba o podział majątku po naszej śmierci? Wielu z nas odkłada tę decyzję na później, zakładając, że ustawowe zasady dziedziczenia wystarczą. W tym artykule wyjaśniam, czy testament jest konieczny.

Prawo nie nakłada na obowiązku sporządzenia testamentu. Nie ma żadnych negatywnych konsekwencji prawnych związanych z brakiem pozostawienia testamentu. Testament jest narzędziem. Możemy, ale nie musimy go użyć. Gdy zmarła osoba nie spisze ostatniej woli dziedziczenie odbywa się według zasad opisanych w tzw. prawie spadkowym. Nazywamy to dziedziczeniem ustawowym.

Zasady te są jednakowe dla wszystkich i określają, co stanie się z majątkiem w przypadku naszej śmierci. Pozostawiając po sobie majątek i nie spisując testamentu możemy mieć pewność, że spadek trafi do osoby pozostającej w kręgu naszych najbliższych. Po zmarłym w pierwszej kolejności dziedziczą dzieci i małżonek. W dalszej kolejności spadek może przypaść rodzicom, rodzeństwu i ich dzieciom, dziadkom i ich potomkom. Brak spadkobierców ze strony rodziny powoduje, że w rolę spadkobiercy wchodzi gmina lub Skarb Państwa.

Testament jak wspomniałem jest narzędziem. Jeżeli masz inny pomysł na rozporządzenie swoim majątkiem niż zasady ustawowe konieczne będzie jego użycie. Osobiście zachęcam do przemyślenia tego, co się wydarzy z naszym majątkiem i zaplanowania dziedziczenia. Nie musisz, ale warto!


SUBSKRYBUJ

OTRZYMUJ NAJNOWSZE PORADY ORAZ INFORMACJE PRAWNE

Nie spamujemy! Przeczytaj naszą politykę prywatności, aby uzyskać więcej informacji.

Postaw mi kawę na buycoffee.to