Twój koszyk jest obecnie pusty!
Wypowiedzenie umowy, czy zawsze możliwe?

Przepisy prawa garściami korzystają z bogactwa języka polskiego. Próba rozszyfrowania znaczenia prawnego synonimów może zwykłego człowieka przyprawić o ból głowy. Zawodzą tutaj reguły znane nam ze szkoły.
Spróbujmy, krótko opisać jakie znaczenie prawne mają określenia odstąpienie, wypowiedzenie i rozwiązanie w kontekście zakończenia umowy. Odstąpienie, to prawo do jednostronnego zakończenia umowy. Stosujemy jeszcze przed rozpoczęciem jej realizacji. Spotykamy się z nim najczęściej, jako konsumenci przy zawieraniu umów na odległość. Wypowiedzenie, to również forma jednostronnego zakończenia umowy, jednak już w trakcie jej trwania. Przyczyny wypowiedzenia umowy muszą wynikać z przepisów prawa lub postanowień samej umowy. Nie będzie możliwe wypowiedzenie terminowej umowy najmu jeżeli umowa nie daje nam takiej możliwości. Rozwiązanieumowy to sytuacja, w której obie strony, wspólnie postanawiają zakończyć jej obowiązywanie i zawierają w tym celu osobne porozumienie.
Pamiętaj! Musisz mieć na uwadze, że prawo do formułowania treści umowy przez strony jest, co do zasady nieograniczone. Opisany stan prawny może nie odpowiadać dokładnie twojej sytuacji, dlatego warto w skorzystać z pomocy prawnika.
Artykuł jest częścią cyklu 1000 porad (prawnych) na 1000 liter. Tekst ma charakter edukacyjny, wyjaśniający ogólny problem prawny. Nie stanowi porady prawnej, gdyż autor nie miał możliwości przeanalizowania indywidualnej sytuacji czytelnika. Tekst nie stanowi powszechnie obowiązującego prawa, ani jego oficjalnej interpretacji. Dopuszczalne jest spotkanie się w teorii, jak i w praktyce z poglądem odmiennym.